Directors’ Profile

Tan Sri Izzuddin Bin Dali, a Malaysian aged 72, is our Independent Non- Executive Chairman. He was appointed to our Board on 15 August 2014.

He currently serves as the Independent Non-Executive Chairman of TCS Group Holdings Berhad, which is listed on the ACE Market of Bursa Securities, Chairman and director of Prima Gading Corporation Sdn Bhd, director of The Solid Kitchen Manufacturing Sdn Bhd and Chairman of MMSB Projects Sdn Bhd.

Tan Sri Izzuddin Bin Dali served in the public sector for 34 years in various departments in several ministries in the Government. He began his career in March 1972 in the Administration Division of the MOF where he worked on matters relating to the Government's financial control and procedures. He was then transferred to the Budget Division in 1975 where he assisted in budget matters followed by the Finance and Finance and Loan Division in 1981, where he was responsible for coordinating loans for the Government from bilateral sources. In 1982, he was sent to further his studies under a Government training program where he obtained his master's degree. Upon completing his course, he joined the Economics and International Division in September 1983 as a Principal Assistant Secretary where he was responsible for monitoring and analysing the Government's financial position. From 1983 to 1985, he worked at the Economics and International Division, before subsequently returning to the Budget Division in 1985, where he served as a Senior Assistant Director, responsible for the preparation of the budgets for the Ministry of Works and Ministry of Transport.

In 1993, he was seconded by the MOF to serve as the General Manager of KLIA Berhad where he oversaw the Administration/ Company Secretarial Division, and also served as the company secretary. He returned to the MOF in 1999 as the Director of Budget Division, where he was responsible for the preparation and formulation of the Government's budget. He was later appointed as the Secretary General of the Ministry of Works in 2003 where he was responsible for the formulation of policies in respect of the Ministry of Works. He was reassigned to the MOF in August 2004 to serve as the Secretary General, MOF where he coordinated the overall formulation of policies until his retirement in March 2007.

During his tenure in Government service, he sat on the boards of a number of government-linked companies and organisations, holding positions such as Chairman of Lembaga Hasil Dalam Negeri from 2004 to 2007, director of UDA Holdings Berhad from 1999 to 2003, board member of BNM from 2004 to 2007 and Non-Independent Non-Executive director of Malaysian Airline System Berhad from 2004 to 2007. After his retirement from Government service in March 2007, he served on the boards of a number of public and private companies in Malaysia including acting as Independent Non-Executive Chairman of Luster Industries Berhad from 2007 to 2008, director of the International Islamic Trade Finance Corporation, a subsidiary of The Islamic Development Bank in Jeddah, Saudi Arabia from 2007 to 2010, Group Chairman of Syarikat Prasarana Negara Berhad from 2009 to 2011, Independent Non-Executive director of Naim Holdings Berhad from February 2013 to May 2016 and director of MMSB Projects Sdn Bhd from October 2015 to April 2019.

He obtained a Bachelor of Economics (Hons) in Public Administration from Universiti Malaya, Malaysia in 1972 and a Master of Arts in Economics from the Western Michigan University, United States in 1983.

Dato' Noorazman Bin Abd Aziz, a Malaysian aged 65, is our Independent Non- Executive Director. He was appointed to our Board on 24 February 2020. He is also a member of our Audit and Risk Committee and our Nomination and Remuneration Committee.

He is currently serving as the Non-Independent Non-Executive Chairman of UEM Sunrise Berhad, and is a Non-Independent Non-Executive director of UEM Edgenta Berhad, an Independent Non-Executive director of Kumpulan Perangsang Selangor Berhad and an Independent Non-Executive director of Hong Leong Financial Group Berhad, which are all listed on the Main Market of Bursa Securities, and a director of PLUS Malaysia Berhad. He also currently serves as Chairman of the Board of Trustees of Yayasan UEM and International Centre for Education in Islamic Finance (INCEIF). He is also a member of the Investment Panel of Kumpulan Wang Persaraan (Diperbadankan) (KWAP), the global advisory board of Creador and the limited partner advisory committee of Ancora Fund Management Co. in Indonesia as well as an advisor at Vynn Capital Sdn Bhd. In his capacity as a member of the global advisory board of Creador, he participates in the discussion on prospective investments of Creador but excludes any matters relating to our Group.

Dato' Noorazman has over 37 years of experience in banking and finance, investments and capital markets. He began his career in Pernas International Holdings Berhad in March 1982 until April 1985 where he was the Senior Corporate Services Executive. He joined Citibank Berhad from May 1985 to April 2001 as a Senior Vice President, where he managed the corporate banking and treasury products offering to Citibank Berhad's clients. He then joined the Labuan Financial Services Authority (formerly known as Labuan Offshore Financial Services Authority) ("Labuan FSA"), the statutory body responsible for the development and administration of the Labuan International Business and Financial Centre ("Labuan IBFC"), the financial centre established in Labuan as a mid-shore jurisdiction, where he was the Director General from May 2001 to April 2003. From July 2003 to May 2004, he was appointed as the Chief Operating Officer of Bursa Securities (then known as Kuala Lumpur Stock Exchange Berhad), where he was responsible for commercial operations and oversaw the demutualisation of the exchange.

From June 2004 to March 2005, he returned to Citibank Berhad where he was the Managing Director and Head of Corporate and Investment Banking, responsible for the strategy and planning of the growth and profitability of the corporate and investment banking division. From April 2005 to June 2006, he was appointed as the Managing Director and Chief Executive Officer of Bank Islam Malaysia Berhad where he led the restructuring and reorientation of the bank's corporate banking business strategy.

In June 2006 he was appointed as the Managing Director and Chief Executive Officer of BIMB Holdings Berhad where he oversaw the commercial operations of its subsidiaries including Bank Islam Malaysia Berhad, Syarikat Takaful Malaysia Berhad, BIMB Securities Sdn Bhd and Syarikat Al-Ijarah Sdn Bhd. In November 2007, he became the co-founder and Managing Director of Fajr Capital Ltd until April 2010. He was responsible for fundraising and investments related matters while he was at Fajr Capital Ltd. From May 2010 to May 2019, he was an Executive Director, Investments at Khazanah Nasional Berhad, the sovereign wealth fund of Malaysia where he was responsible for overseeing the investments and divestments activity in the infrastructure sector and in countries within the Organisation of Islamic Cooperation (OIC).

He was previously a director of Asian Finance Bank Berhad from November 2007 to September 2015, PLUS Expressways International Berhad from March 2012 to February 2017, Felda Investment Corporation Sdn Bhd from April 2017 to October 2018, UEM Group Berhad from October 2010 to September 2019 and Projek Lebuhraya Usahasama Berhad from October 2018 to November 2019.

He obtained a Bachelor of Science (Finance) from Louisiana State University, United States in 1982. He is a practising member of the Chartered Institute of Islamic Finance Professionals (CIIF) since 2017, a member of the Australian Institute of Company Directors since 2018 and a member of the Institute of Corporate Directors Malaysia since 2020.

Datuk Azizan Bin Haji Abd Rahman, a Malaysian aged 65, is our Independent Non-Executive Director. He was appointed to our Board on 1 October 2014. He is also the Chairman of our Audit and Risk Committee.

He currently serves as the Chairman of MIDF Amanah Investment Bank Berhad. He is also a director of Azizan Abd Rahman Associate Sdn Bhd, Cagamas Berhad, Cagamas SRP Berhad, City Credit Investment Bank Limited, Labuan, Kensington Trust Malaysia Berhad, Malaysian Industrial Development Finance Berhad, OCBC Bank (Malaysia) Berhad, OCBC Al-Amin Bank Berhad and Danum Capital Berhad.

He started his career in 1979 with BNM, where he worked for 22 years, accumulating a wide range of experience in finance, supervision and examination. He rose through the ranks from a Senior Executive to become Senior Assistant Manager of the Supervision Department from 1979 to 1992. Subsequently, he pursued his MBA from 1993 to 1994. In 1995, he returned to BNM as the Director of Finance Department. He was appointed as the Director of Supervision Department of BNM from 1998 to 2004 where he was responsible for the supervision of banking institutions operating in Malaysia. From July 2005 to September 2011, he served as the Director General of the Labuan FSA. From November 2020 to April 2021, he served as the Chairman of the Labuan FSA.

He obtained a Bachelor of Accounting (Hons) from Universiti Malaya, Malaysia in 1979 and obtained an MBA from the University of Queensland, Australia in 1994. He has been a Chartered Accountant of the MIA since 1984. He also obtained his Certified Practising Accountant ("CPA") certificate in 1995 and he has been a fellow member of CPA Australia since 2011.

Dennis Colin Martin, a citizen of New Zealand aged 57, is our Non-Independent Executive Director and Group Chief Executive Officer. He joined us in March 2017 as Group Chief Executive Officer and was appointed to our Board on 1 November 2020. In his role as our Group Chief Executive Officer, he leads and manages our Group on strategic and financial areas of responsibility. He reports to our Board on the strategic direction and vision developed by our Board. He is also responsible for the overall regional expansion of our Group and oversees all of our Company's Malaysian subsidiaries. His other board position includes Non-Independent Non-Executive director of BOL, which is listed on the Stock Exchange of Thailand. From June 2020 to April 2021, he was the Chairman of CIBI. From March 2020 to April 2021, he was a director of CIBI Holdings.

He has over 20 years of experience in the credit reporting industry and 16 years of experience in the banking sector. He also sat as a member of the boards of directors of multiple credit bureaux. He started his career in Bank of New Zealand (now part of National Australia Bank) in January 1981 and rose through the ranks to the position of Regional Credit Manager, and left Bank of New Zealand in January 1997. Between 1997 and 2005, he served in several different roles with Baycorp Advantage (New Zealand) Limited ("Baycorp"), a credit bureau based in Australia and New Zealand. While he was attached with Baycorp, he served as the Key Account Manager from January 1997 to December 1998 before being subsequently promoted to the role of Senior Sales Manager in January 1999. He was then appointed to several roles, namely Senior Advisor, Client Solutions based in Singapore from January 2000 to January 2001, Director of Business Development, International Business Solutions from January 2001 to January 2002, General Manager, CreditScan (Singapore), a credit bureau which was part of Baycorp, from January 2002 to January 2003 and finally International Business Manager of Baycorp from January 2003 to January 2005.

He subsequently joined Experian Asia Pacific Holdings Pte Ltd ("Experian Asia Pacific") in Hong Kong in 2005 as the Director of Credit Services. He was subsequently appointed as the Managing Director, Credit Services Asia Pacific based in Singapore from January 2007 to March 2011. He was responsible for the oversight of their operations for the Asia Pacific region. He was then appointed as the Managing Director for South East Asia operations based in Singapore from April 2011 to June 2012, responsible for Experian Asia Pacific's operations in South East Asia. From June 2012 to December 2012, he was appointed as the Vice President of Strategy and Sales of Experian Asia Pacific based in New Zealand.

He joined CoreLogic (New Zealand) Limited, as the General Manager, Corporate Solutions from May 2013 to February 2014. He then joined Dun & Bradstreet (New Zealand) Limited as Managing Director from February 2014 to December 2015, where he oversaw all aspects of the business including consumer credit bureau, debt collection and business information. Subsequently, he served as the owner and principal consultant of MicDan Consulting, a sole proprietorship, from January 2016 to January 2017 before joining our Group.

Loh Kok Leong, a Malaysian aged 50, is our Non-Independent Non-Executive Director. He was appointed to our Board on 15 August 2014. He is also a member of our Nomination and Remuneration Committee.

He is a Senior Managing Director at Creador. He is also currently a director of BWY Group Sdn Bhd, BWY Holdings Sdn Bhd, Iris Pallida Sdn Bhd, BIG Pharmacy Healthcare Sdn Bhd, BIG Pharmacy Holdings Sdn Bhd, MyPharmacy Group Sdn Bhd, D'Apotic Healthcare Sdn Bhd, D'Apotic Pharmacy Sdn Bhd, which are investee companies of Creador. He is also a director of Aigeus Capital Sdn Bhd, Essensia Sdn Bhd and Oryza Food Industries Sdn Bhd. He was previously a Non-Independent Non-Executive director of Asiamet Education Group Berhad (now known as Asiamet Education Group Sdn Bhd) from April 2015 to May 2018.

His career began in August 1996 when he joined Astro Malaysia Holdings Berhad as an Executive until he became a Manager in December 1998. In January 2000, he joined the Boston Consulting Group Sdn Bhd ("BCG") as a Consultant and rose through the ranks to the position of Partner and Managing Director. In January 2009, he founded Aigeus Capital Sdn Bhd, where he managed the businesses of the consulting company until October 2013. He then joined Creador in November 2013 as a Managing Director and became a Senior Managing Director of the firm in August 2018 until now.

He obtained a Bachelor of Science in Business Administration from Hawaii Pacific University, United States in 1994 and an MBA from the same university in 1996.

Lynette Yeow Su-Yin, a Malaysian aged 51, is our Independent Non-Executive Director. She was appointed to our Board on 1 October 2020. She is also the Chairman of our Nomination and Remuneration Committee.

She is currently serving as a Consultant in Messrs Sanjay Mohan. She is an Independent Non-Executive director of Malaysia Building Society Berhad, which is listed on the Main Market of Bursa Securities. She is also a Board Member of the SC and a member of the SC's Take-Overs and Mergers Committee. She is a Trustee of The Datai Pledge, a conservation and sustainability programme initiated by The Datai, Langkawi.

She has been in practice in Malaysian law firms since January 1995, specialising in corporate and securities laws, mergers and acquisitions and capital markets. She joined the legal profession in January 1995 as a legal assistant in Messrs Lee Hishammuddin, where she remained until April 1995. From June 1995 to November 1997, she was a legal assistant in Messrs Lee Choon Wan & Co. Subsequently, from January 1998 to November 1998, she joined Messrs Rashid & Lee as a legal assistant. She then joined Messrs Raslan Loong in November 1998 as a legal assistant where in January 2000, she became a partner of the same legal firm until her departure in August 2002. From September 2002 to April 2011, she was a partner in Messrs Zaid Ibrahim & Co. From May 2011 to April 2012, she joined Kadir Andri & Partners as a partner. She took a career break and subsequently returned to the same position from January 2014 to October 2015. Subsequently, she joined Messrs Chua Associates as a partner in November 2015 and in April 2018, she became a Consultant in the same legal firm until December 2018. She joined Messrs Sanjay Mohan in January 2019 and serves as a Consultant in the same firm until now.

She obtained a Bachelor of Arts in Law from the University of Cambridge, United Kingdom in 1992 and was conferred a Master of Arts in Law from the same university in 1996. She has been an advocate and solicitor of the High Court of Malaya and a member of the Malaysian Bar since 1994.

Nirmala A/ P Doraisamy, a Malaysian aged 54, is our Independent Non- Executive Director. She was appointed to our Board on 1 April 2021. She is also a member of our Audit and Risk Committee.

She is currently serving as an advisor at Credience Malaysia Sdn Bhd. She is an Independent Non-Executive director of both Petronas Dagangan Berhad and Evergreen Fibreboard Berhad, both of which are listed on the Main Market of Bursa Securities. She is also a member of the Auditing and Assurance Standards Board of the MIA. She was previously an Independent Non- Executive director of Ecobuilt Holdings Berhad from August 2013 to November 2019, a director of Essential Corporate Resources Sdn Bhd from April 2012 to December 2016, and a director of Teaq IP International Sdn Bhd from July 2013 to August 2016.

Nirmala has over 30 years of experience in banking and finance, risk management and advisory work. She commenced her career in March 1990 as an Officer in the Branch Operations and Credit Department at BSN Commercial Bank (Malaysia) Berhad until September 1992. From October 1992 to May 1994, she was a Senior Credit Officer at MBf Finance Berhad. She joined Affin Bank Berhad in June 1994 as an Executive, where she was involved in end to end credit functions and specialised in the evaluation and approval of business loans, and was promoted to a Manager in June 1999. She then became a Vice President in December 2000, where she remained until May 2005. From November 2005 to January 2007, she was the Group Risk Manager at Alliance Bank Malaysia Berhad. From July 2007 to December 2011, she was the Head of the Risk Management Department at Credit Guarantee Corporation Malaysia Berhad. From March 2012 until July 2019, she provided advisory services to audit firms, banks and companies on various ad-hoc projects on a contractual basis and during such period, she was also appointed as an Executive Director at Credience Malaysia Sdn Bhd from October 2012 where she held such position until July 2019. She continued to serve as an advisor in the same company from August 2019 until now.

She obtained a Bachelor of Economics (Hons) from Universiti Malaya, Malaysia in 1989 and an MBA from the International Islamic University Malaysia, Malaysia in 2008. She has been a Chartered Accountant of the MIA since 2017. She is a Chartered Global Management Accountant and a Fellow of the Chartered Institute of Management Accountants ("CIMA").

Su Puay Leng, a Malaysian aged 51, is our Independent Non-Executive Director. She was appointed to our Board on 27 May 2021.

She is currently the Head of Legal of Maxis Berhad and its subsidiaries ("Maxis Group"). She commenced her career in July 1993 at Messrs Skrine and was admitted as an advocate and solicitor of the High Court of Malaya in June 1994. From July 1994 to August 1999, she was a legal assistant at Messrs Skrine. Subsequently, she joined Maxis Mobile Sdn Bhd in September 1999 as an Assistant Manager in the legal department, where she rose through the ranks to the position of General Manager in March 2008. In January 2015, she was promoted to the Head of Legal of the Maxis Group.

She graduated with first class honours in Bachelor of Laws from the International Islamic University Malaysia, Malaysia in 1993 and obtained an MBA from Judge Business School, University of Cambridge, United Kingdom in 2006.

Wong Pau Min, a Malaysian aged 39, is the Alternate Director to Loh Kok Leong and was appointed on 15 February 2021.

He currently serves as an Executive Director of Creador and a non-executive director of CIBI. He was appointed as a director of CIBI Holdings in April 2021. Prior to joining Creador in May 2014, he was a Principal at BCG in Kuala Lumpur where he spent nine years in management consulting. He brings with him a range of strategic and operational expertise, having led execution teams and advised clients across Southeast Asia, primarily in industrial goods, financial services and the public sector.

He started his career as an Associate in management consulting with BCG in September 2004. He left BCG in August 2008 to pursue his MBA before returning to BCG in September 2010 as a Principal, a position he held until April 2014. In May 2014, he joined Creador as an Executive Director (nonstatutory director) until today.

He graduated with first class honours in Master of Engineering (Electrical & Information Sciences) from the University of Cambridge, United Kingdom in 2004 and obtained an MBA from Haas School of Business, University of California Berkeley, United States in 2010.