Key Management Team

Dennis Colin Martin

Non-Independent Executive Director/Group Chief Executive Officer
Dennis Colin Martin, a citizen of New Zealand aged 57, is our Non-Independent Executive Director and Group Chief Executive Officer. He joined us in March 2017 as Group Chief Executive Officer and was appointed to our Board on 1 November 2020. In his role as our Group Chief Executive Officer, he leads and manages our Group on strategic and financial areas of responsibility. He reports to our Board on the strategic direction and vision developed by our Board. He is also responsible for the overall regional expansion of our Group and oversees all of our Company’s Malaysian subsidiaries. His other board position includes Non-Independent Non-Executive director of BOL, which is listed on the Stock Exchange of Thailand. From June 2020 to April 2021, he was the Chairman of CIBI. From March 2020 to April 2021, he was a director of CIBI Holdings.

He has over 20 years of experience in the credit reporting industry and 16 years of experience in the banking sector. He also sat as a member of the boards of directors of multiple credit bureaux. He started his career in Bank of New Zealand (now part of National Australia Bank) in January 1981 and rose through the ranks to the position of Regional Credit Manager, and left Bank of New Zealand in January 1997. Between 1997 and 2005, he served in several different roles with Baycorp Advantage (New Zealand) Limited (“Baycorp”), a credit bureau based in Australia and New Zealand. While he was attached with Baycorp, he served as the Key Account Manager from January 1997 to December 1998 before being subsequently promoted to the role of Senior Sales Manager in January 1999. He was then appointed to several roles, namely Senior Advisor, Client Solutions based in Singapore from January 2000 to January 2001, Director of Business Development, International Business Solutions from January 2001 to January 2002, General Manager, CreditScan (Singapore), a credit bureau which was part of Baycorp, from January 2002 to January 2003 and finally International Business Manager of Baycorp from January 2003 to January 2005.

He subsequently joined Experian Asia Pacific Holdings Pte Ltd (“Experian Asia Pacific”) in Hong Kong in 2005 as the Director of Credit Services. He was subsequently appointed as the Managing Director, Credit Services Asia Pacific based in Singapore from January 2007 to March 2011. He was responsible for the oversight of their operations for the Asia Pacific region. He was then appointed as the Managing Director for South East Asia operations based in Singapore from April 2011 to June 2012, responsible for Experian Asia Pacific’s operations in South East Asia. From June 2012 to December 2012, he was appointed as the Vice President of Strategy and Sales of Experian Asia Pacific based in New Zealand.

He joined CoreLogic (New Zealand) Limited, as the General Manager, Corporate Solutions from May 2013 to February 2014. He then joined Dun & Bradstreet (New Zealand) Limited as Managing Director from February 2014 to December 2015, where he oversaw all aspects of the business including consumer credit bureau, debt collection and business information. Subsequently, he served as the owner and principal consultant of MicDan Consulting, a sole proprietorship, from January 2016 to January 2017 before joining our Group.

Chin Kuan Weng

Chief Executive Officer of CTOS Data Systems
Chin Kuan Weng, a Malaysian aged 50, is the Chief Executive Officer of CTOS Data Systems. He has over 25 years of experience in helming senior leadership roles in business, sales and operational functions for multinationals and local corporates.

He joined our Group in November 2014 as the Chief Executive Officer of CTOS Data Systems. Since joining us in 2014, he has been involved in the management of our Key Accounts customers and acting as the key liaison with the regulators in respect of our business.

He began his career with Hong Leong Yamaha Distributors Sdn Bhd as a Parts Executive in April 1994. He then joined Sony TV Industries (M) Sdn Bhd as a Senior Purchasing Officer from September 1994 to December 1997. From January 1998 to January 2008, he worked at Siemens Malaysia Sdn Bhd under the Siemens Business Services division, and Siemens Nixdorf Information Systems (M) Sdn Bhd, where he rose through the ranks to become the vice president of IT and business advisory in charge of management of the business performance of solutions and consulting services practice and establishing new solutions. In May 2008, he joined Kelly Services (M) Sdn Bhd as the Head of Professional and Technical Division. He was the Chief Operating Officer of CBM from November 2008 to September 2014, where he was responsible for the management of the business teams, setup and strengthening of core business processes including bureau operations, marketing, procurement, IT, legal and financial management and human resources. He was also tasked with relationship management with key clients of the company.

He obtained a Bachelor of Economics majoring in Industrial Economics from Universiti Kebangsaan Malaysia, Malaysia in 1994.

Chen Thai Foong

Group Chief Financial Officer
Chen Thai Foong, a Malaysian aged 58, is our Group Chief Financial Officer. She has over 32 years of experience in finance and treasury.

She joined our Group in April 2016 as the Chief Financial Officer of CTOS Data Systems. Since joining us in 2016, she has been overseeing all finance related matters of our Group. In May 2021, she was designated as our Group Chief Financial Officer.

In 1988, she started her career at NEC Corporation of Malaysia Sdn Bhd, where between 1988 and 1995, she rose through the ranks from an accountant to become the Finance and Administration Manager. She then worked as the Finance Manager at Amoco Chemical Malaysia Sdn Bhd from May 1995 to May 2000. She joined Leo Burnett Advertising Sdn Bhd as the Finance Manager cum Company Secretary from June 2000 to September 2001. In October 2001, she became the Financial Controller cum Company Secretary of MOX Berhad until September 2005. From October 2005 to April 2008, she was the Chief Financial Officer of DHL Express (M) Sdn Bhd. She was later appointed as the Deputy Head of Quality Assurance and Shared Services Centre (“SSC”) for DHL Asia Pacific Shared Services Sdn Bhd in charge of shared services within Asia Pacific, Eastern Europe and Middle East Africa, a position she held from May 2008 to June 2012. From June 2012 to July 2014, she became the Director of Shared Services in Lafarge Malaysia Berhad where she led and managed its SSC operations and activities. From August 2014 to April 2016, she was the Group Chief Financial Officer of Taylor’s Education Group in charge of all finance and treasury related matters.

She completed her professional certificate with the CIMA in 1994 and she is a Chartered Global Management Accountant and a Fellow of the CIMA. She has been a Chartered Accountant of the MIA since 1995. She also obtained an MBA majoring in finance from the University of Dubuque, United States in 2000.

Tracy Gan Jo Lin

Chief Operating Officer of CTOS Data Systems
Tracy Gan Jo Lin, a Malaysian aged 44, is the Chief Operating Officer of CTOS Data Systems. She has over 23 years of experience in operations.

She joined our Group in May 2017 as the General Manager in Customer Experience before being promoted to the Chief Operating Officer of CTOS Data Systems in January 2019. Since joining us in 2017, she has been overseeing the strategic operations and customer experience, customer and operations management and business operations improvement as well as the Commercial customers.

In September 1997, she started her career as the Education Consultant at Institut Sarjana Sdn Bhd (Informatics Group Malaysia) before being promoted to Centre Manager in March 1998, and left in April 2000. She then worked as the Corporate Care Consultant from April 2000 to December 2003 with Jobstreet Sdn Bhd before being promoted to Corporate Care Manager in December 2003, where she remained until September 2004. From September 2004 to May 2009, she was the General Manager for Customer Service and Human Resources at e-pay (M) Sdn Bhd. Thereafter in June 2009, she joined TIME dotCom Berhad as the Head of Customer Operations where she was responsible for managing and overseeing the operations of customer service, order management, service delivery and outsourced services department, until December 2012. From December 2012 to December 2013, she was the Head of Order Management and Fulfilment at Maxis Berhad (“Maxis”). She was promoted to the Head of Distributor and Modern Trade Management at Maxis in December 2013. She was responsible to drive sales growth and reach of distributors, provide operational support, cost optimisation with regard to distributorship and to monitor and analyse distributors’ performances. She left Maxis in April 2017 and joined our Group thereafter.

She obtained a Bachelor’s degree in Business Administration (Hons) from University of Northumbria, United Kingdom in 1997 and an MBA from the Nottingham Trent University, Malaysia in 2002.

Lim Sue Ling

Group Senior Head of Risk and Business Compliance
Lim Sue Ling, a Malaysian aged 38, is our Group Senior Head of Risk and Business Compliance. She has over 15 years of experience in regulatory compliance and risk management of the credit bureau business and oversees all compliance related matters of our Group.

In March 2006, she started her career at Remote Data Support Sdn Bhd (a company which was established by our founders) as a Customer Service Officer, where she remained until June 2008. She joined our Group in July 2008 as a Special Project Officer under CTOS Business, where her job scope then includes direct promotion of the company’s products and services to prospective customers, addressing customers’ queries and requests and maintaining relationship with existing and new customers. From May 2010 to April 2012, she was the Assistant Manager of the Settlement and Record Update department of CTOS Business, where she oversaw our Group’s service centre operation to ensure consumer enquiries were handled effectively, interaction with regulators on compliance issues and preparation for the compliance with the impending CRA Act, as well as strategic planning of our Group’s consumer outreach program. From May 2012 to February 2015, she was in the same position of CTOS Data Systems’ Settlement and Record Update department. In March 2015, she was promoted to Manager of Business Compliance.

In August 2017, she was promoted to Head, Business Compliance in recognition of her exemplary contribution to our Group. Her primary responsibilities include developing annual regulatory and compliance work plan that aligns with our objectives, evaluating the efficiency of control systems and to continuously improve these controls in order to prevent any non-compliance of laws regulatory guidelines and internal policies, providing guidance and training to improve our employees’ understanding of regulatory requirements, liaising with regulators on compliance matters, coordinating audits, reviews and examinations exercises with external parties and overseeing consumer redress mechanism. In September 2020, she was promoted to Senior Head of Risk and Business Compliance where she is also responsible for overseeing our Group’s enterprise risk governance framework, providing regular status updates and reports on key performance indicators and our Group’s risk profile to the key senior management, our Audit and Risk Committee and our Board to facilitate strategic decision-making and providing risk related advice to customers, in addition to her earlier responsibilities. In May 2021, she was designated as our Group Senior Head of Risk and Business Compliance.

Benjamin Lau Chi Meng

Group General Manager of IT
Benjamin Lau Chi Meng, a Malaysian aged 37, is our Group General Manager of IT. He has over 15 years of experience in the area of IT.

He joined our Group in January 2010 as the Head of IT. He has been overseeing the management and development of IT infrastructure and security since joining our Group. He was designated as the General Manager of IT of CTOS Data Systems in December 2017. In May 2021, he was designated as our Group General Manager of IT.

He started his career in September 2005 as a Java Developer in Acelsys Sdn Bhd before being promoted to a Senior Java Developer in January 2008, where he remained until July 2008. From July 2008 to January 2010, he was a Senior Software Engineer in VersaPAC Sdn Bhd primarily responsible for design of software, database and infrastructure hosting of the company. Thereafter, he joined our Group and has been part of our key senior management ever since. He obtained a Bachelor in Computer Science from Monash University, Malaysia in 2005.